Jak si vyrobit svatební noviny

Výroba svatebních novin je sice náročná, my vám však pomůžeme jak jen to půjde. Nejste v tom sami.

Co ve svatebních novinách nejčastěji bývá?

 1. úvodní přivítání
 2. úvodní článek jako „bulvární“ zpráva o Vaší svatbě
 3. představení nevěsty a ženicha
 4. váš příběh od prvního rande až ke svatbě
 5. představení svědků
 6. svatební menu
 7. nápojový lístek
 8. zasedací pořádek
 9. vtipy na manželské/muž a žena téma
 10. vtipně pojaté rozdíly mezi mužským a ženským pohledem na svět
 11. vtipně pojatá pravidla zábavy na svatbě
 12. vtipně pojaté, co přijde až přijdou děti (od jejich narození až do jejich svatby)
 13. seznam výher svatební tomboly
 14. svatební zvyky
 15. návod na svatební strom a knihu hostů
 16. historie svatebních obřadů
 17. svatební zvyklosti v různých zemích
 18. poděkováním rodičům a všem zúčastněným
 19. sudoku, křížovka, osmisměrka

Co se do svatebních novin hodí?

Jako první je zapotřebí přijít na to, jaký obsah si ve svatebních novinách budete přát. Co pobaví a zaujme svatebčany. Text můžete okořenit vtipy na manželské téma. Pro děti můžete zahrnout spojovačku, pro dospělé třeba křížovku.
      Témat pro svatební noviny je mnoho. Vždy mějte na paměti, že účelem svatebních novin je hosty zabavit a nechat je zlehka nahlédnout pod pokličku vašeho vztahu nejlépe s trochou nadsázky. Je jen na vás, jestli noviny pojmete jako ty opravdové a přizpůsobíte tomu i jednotlivé rubriky nebo budou klasicky svatební.

Na co je dobré myslet

Zejména na cílovou skupinu... Kdo všechno asi tak bude noviny číst? Kamarádi, přátelé, rodina? Dospělí? Děti? Mohou se dostat do rukou třeba i kolegům v práci? A co starší lidé? Půjdou texty dobře přečíst i bez brýlí? Pro děti třeba můžete zařadit piškvorky nebo omalovánky. Pro dospělé třeba křížovku, sudoku, apod.

Humor není nikdy na škodu

Ve svatebních novinách by neměl chybět humor. Vlastně můžete do celých novin zařadit nadsázku jako takovou třešničku na dortu. Můžete použít různé vtipné obrázky, vtipy, nebo sepsat zábavné zážitky ze života. Ať se vaši hosté na vaší svatbě skvěle baví.

Styl svatebních novin

Svatební noviny mohou být buď černobílé nebo barevné. Jste-li při zařizování svatby puntičkáři, grafika by měla být ve stylu vaší svatby, např. vintage, klasické, rustic, přírodní apod. Drobné grafické prvky, jako různé odrážky, oddělovníky pak můžete ladit do barvy svatby. Nebo můžete co nejvíce napodobit styl konkrétních existujících novin, např. New York Times nebo třeba Hospodářských novin. Záleží jen na tom, jaké máte možnosti a dovednosti.
      Je-li vám práce s grafikou cizí, můžete tvořit i ve Wordu, který sice není vhodný pro stránkovou sazbu, ale jako nouzové řešení lze použít. Nemáte-li Word, můžete si stáhnout volně šiřitelný LibreOffice. Umí to samé co Word. Chcete-li si noviny připravit kvalitním způsobem, ale nemáte profesionální grafický software, doporučujeme použít Callisto 5, který je zdarma.
      Co do velikosti mohou být noviny jednostránkové, nebo otevírací vícestránkové, s listy volně vloženými, sešitými nebo svázanými.