Neplaťte tisíce za grafický editor. Podklady pro tiskárnu specializovanou na výrobu svatebních novin lze vytvořit i v editoru Callisto. Callisto je zdarma. Jedná se o český vektorový editor.

Jak Callisto 5 nainstalovat?

Musíte mít PC. Na mobilu s editorem pracovat nelze.
Jděte na stránku https://www.callisto.cz/ a pokuste se najít ve spodní části textu nenápadný odkaz „Teď chci stáhnout Zoner Callisto.“:
    Pokud se vám to nepodaří (text je opravdu nenápadný, protože chtějí, abyste si koupili program na úpravy fotografií), můžete Callisto najít na ulozto.cz. Je opravdu zdarma.


Instalace editoru Callisto 5

Instalace je velmi jednoduchá. Spusťte instalátor a vše potvrďte. Na konci instalace lze rovnou editor spustit. vektorový editor zdarma

Práce s Callisto 5

Editor se vám může jevit jako složitý, ale vězte, že profi editory jsou mnohem složitější. Je dobré si uvědomit, co vše potřebujete k vysazení svatebních novin:

  1. Nastavit správně formát stránky (A4 ... 210 x 297 mm)
  2. Napsat texty a nastavit jim vhodná písma
  3. Doplnit obrázky
  4. Dokreslit případně čáry, ohraničující obdélníky apod.
  5. Vyexportovat do pdf
Nic jiného není potřeba.

Vhodná písma si musíte obstarat na internetu a nainstalovat do Windows. Texty v Callisto jsou dvojího druhu: umělecký a odstavcový. Liší se od sebe způsobem, jak reagují na změny rozměrů či tvaru textového rámce. Buď dochází ke změně velikosti celého bloku, nebo k přelévání textu beze změny jeho velikosti. Umělecký text používejte na nadpisy, odstavcový text na odstavce.
    Obrázky importujte v dostatečném rozlišení. Dialog pro import obrázků lze aktivovat buď klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+I, přes menu Soubor nebo ikonou vlevo v panelu nástrojů. Bude-li obrázek překrývat text, jednoduše jej umístěte pod text příkazem z menu Objekty -> Pořadí objektů -> [nahoru nebo dolů]. Přesouvání, zvětšování, zmenšování obrázků je intuitivní a není potřeba je zde nějak vysvětlovat.

Hotovou stránku vyexportujte do pdf (příkaz Export do pdf ... v menu Soubor)
Zejména je zapotřebí nastavit Způsob exportu textu: převést na křivky, jinak se soubor nemusí v tiskárně zobrazit stejně jako v editoru.
export do pdf

Můžete sice zkusit vytvořit svou vlastní šablonu, ale k tomu je zapotřební několik týdnů praxe. Lepší je stáhnout existující šablonu a pouze změnit texty. Potom soubor uložíte ve formátu pdf a pošlete do tiskárny. Uživatelská příručka je pro zájemce ke stažení zde .